top of page
Пошук

Чому фотографи не віддають вихідні фото?

Оновлено: 6 січ. 2023 р.


вихідні фото

В моїй практиці траплялися випадки, коли замовники хотіли отримати усі вихідні зображення зі зйомки. Вони вважали, що ці фото можна використовувати без обробки. Або ще гірше вони опрацюють їх самі, ну є ж такі всілякі інстаграмні фільтри.


Одначе я можу вас запевнити, що у 99,9% випадків у них нічого не вийде. А чому? — запитаєте ви. Давайте розглянемо кілька технічних деталей цього питання.


RAW формат у професійній зйомці


Річ в тому, що професійні фотографи знімають в спеціальному форматі, який в побуті називають RAW. Він кардинально відрізняється від звичного та поширеного всюди JPEG за багатьма параметрами. RAW формат підтримують програми графічної обробки зображень, та його навряд чи можна відкрити просто на своєму комп’ютері, а тим паче на мобільному пристрої. Самі фотографи використовують так звані RAW-конвертери (Camera Raw, Adobe Lightroom і т. д.), де відповідно до свого стилю зйомки та досвіду, подібно плівковим негативам “проявляють” кожен кадр за кольором, різкістю, контрастом і так далі. При цьому використовується ряд параметрів у програмі, які налаштовують фінальне зображення. Без усіх цих маніпуляцій вихідний кадр виглядає зовсім непрезентабельно.


Варто розуміти, що у різних виробників фототехніки RAW формат має свої особливості. Вони навіть розширення файлів мають різне (CR2 у Canon, NEF у Nikon, PEF у Pentax і т. д.). Таким чином, і до RAW-конвертера пред’являються певні вимоги. Програма повинна не тільки вміти працювати з більшістю цифрових камер, але і мати в своїй базі спеціальні профілі (базові налаштування) для всіх моделей об’єктивів. Професійний фотограф і в повністю ручному режимі здатний впоратися зі спотвореннями перспективи, хроматичними абераціями, віньєтуванням тощо. Але чи зможе всім цим зайнятися не професіонал? Думаю, відповідь очевидна. Наступним етапом після RAW-конвертера є обробка і фінальна ретуш у Photoshop.


Необроблені фото у RAW форматі мають великий розмір


Пересилання вихідних зображень займає час, а час — це власне гроші. На відміну від JPEG, файли RAW мають великий розмір. Один кадр може мати від 35 до 50 Mb. А якщо врахувати, що інтер’єрна зйомка проводиться з брекентингом по експозиції для подальшого розширення динамічного діапазону фотографій, то для кожного ракурсу ми маємо не один, а вже три кадри. А в окремих випадках і п’ять. Таким чином вся фотосесія займає десятки гігабайт, що не переслати звичайним електронним листом. Необхідно заархівувати всі файли і завантажити в хмарне сховище. Чи записати все на флешку і передати особисто в руки? Думаю відповідь очевидна і зрозуміла.


Важливо: Обробка трьох зображень з різною експозицією і зведення їх в одне фінальне зображення — копітка справа, яка не під силу усім фотографам. Це один з критеріїв, який різнить інтер’єрну фотозйомку від, наприклад, весільної чи портретної. Інтер’єрна фотозйомка має свої технічні нюанси, вимагає досвіду таких зйомок та характеризується посидючістю фотографа.


Правові аспекти


Не можна так само скидати з рахунків правові аспекти. Наявність вихідних зображень в суді є одним із доказів авторства. У мене жодного разу ні з одним замовником будь-яких проблем в цьому плані не було. І у замовника, і у мене, після завершення проекту і всіх фінансових розрахунків, залишається однаковий комплект фотографій. За законом авторське право на фото за замовчуванням залишається за фотографом, якщо тільки не було укладено спеціальний договір про передачу авторських прав іншій особі.


Репутаційні аспекти


Ну і ще одна причина, по якій фотографи не віддають вихідні фото. Умовно назвемо її морально-етичною або, якщо хочете, навіть репутаційною. Кожен професійний фотограф нерухомості або навіть портретист, не має значення, довго і ретельно працює над своїм особистим брендом, над впізнаваним стилем робіт (в ідеалі). Тобто, якщо фотограф поважає себе і свою професію, то йому далеко не все одно, що хтось десь викладе в мережу або просто продемонструє комусь третьому необроблені фото або оброблені “інстафільтрами” кадри, а на питання хто автор цих знімків, вкаже на нього.


Важливо: Багато людей взагалі досі вірять у міф, що фотограф просто натискає кнопочку, а все інше робить дорога велика чорна камера. Ні, це не так. Перш ніж вийде фінальна фотографія, їй передує підготовка до зйомки, безпосередньо сама фотозйомка, а потім вже і авторський продакшн, тобто та сама обробка. Вимагаючи вихідні необроблені фото, ви виключаєте один з найважливіших етапів (обробку), тим самим знецінюючи професію фотографа.


Тому я нікому ніколи не віддаю вихідні фото, що по суті сирий напівфабрикат. Якщо клієнт замовляє мені фотозйомку інтер’єру або якщо йому потрібна зйомка меблів, то за свої гроші він отримує повністю готовий до вживання та поширення продукт. А якщо хоче добавки, то може замовити ще і я з задоволенням "приготую" її.

781 перегляд0 коментарів

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page